Tensiunile deja existente între băieții din casa „Mireasa” au fost amplificate de sosirea unei noi concurente. În ediția din 1 aprilie 2026 a emisiunii Mireasa – Meciul iubirii, publicul a făcut cunoștință cu Anamaria Florentina Birăroiu, o tânără de 23 de ani din Craiova, a cărei intrare a stârnit imediat reacții în rândul băieților.
Atmosfera era deja încărcată, după ce în seara precedentă izbucnise un conflict puternic între Daniela, Sebastian și Amalia. În acest context tensionat, anunțul Simonei Gherghe privind intrarea a doi noi concurenți a venit ca o surpriză majoră.
În materialul de prezentare, Anamaria s-a descris ca fiind kinetoterapeut, absolventă a Facultății de Educație Fizică și Sport, specializarea Kinetoterapie a practicat atletism timp de opt ani, experiență care, spune ea, i-a format caracterul și i-a consolidat încrederea în sine.

Tânăra a vorbit deschis și despre copilăria ei complicată, marcată de certurile frecvente dintre părinți, generate de dependența tatălui de alcool. „Ajungeam să intervin între ei, iar apoi vina cădeam tot pe mine”, a mărturisit ea tocmai de aceea, Anamaria spune că își dorește un partener calm, pozitiv, sociabil și capabil să îi ofere stabilitate emoțională.
„Într-o relație sunt foarte afectuoasă și îmi place să arăt iubirea prin gesturi mici pentru mine, pacea într-un cuplu este esențială”, a explicat concurenta, intrarea Anamariei promite să schimbe dinamica competiției, mai ales într-o casă deja marcată de tensiuni și alianțe fragile.
După difuzarea testimonialului, băieții au avut ocazia să îi adreseze întrebări pentru a o cunoaște mai bine. Imaginile din ediția de 1 aprilie sugerează că Anamaria ar fi manifestat un interes pentru Dorian, iar acesta, la rândul său, a părut vizibil impresionat de noua venită.
